PIĘKNE PIEŚNI, BARWNE TAŃCE W „FESTIWALU PIEŚNI I TAŃCÓW POLSKICH” W SIEMIATYCZACH

Fot. Marek Malinowski Fot. Marek Malinowski

To było wielkie patriotyczne widowisko (na scenie ponad 200 artystów!), mowa o „Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich” w Siemiatyczach – w ramach Narodowego Święta Niepodległości. Było można obejrzeć narodowe tańce, posłuchać i wspólnie zaśpiewać narodowe pieśni. Wyjątkowy patriotyczny koncert, który wzruszył do łez wielu mieszkańców – to prawdziwa żywa lekcja historii. Wielkie brawa należą się dla wszystkich artystów, organizatorów, wolontariuszy z Siemiatycz, Podlasia i Polaków za granicy. W patriotycznym spotkaniu wspólnie z licznie zgromadzonymi mieszkańcami z całego powiatu uczestniczył Wicestarosta Marek Bobel, Burmistrz Piotr Siniakowicz i Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński. Całe przedsięwzięcie zostało dofinansowane z budżetu Powiatu Siemiatyckiego.

 

Organizacja festiwalu jest wspólnym przedsięwzięciem Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Podlasie” oraz siemiatyckiej Szkoły Muzycznej I St. im. Wojciecha Kilara. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili tancerze z Małego Podlasia i instrumentaliści oraz chór Szkoły Muzycznej. Gośćmi specjalnymi imprezy były grupy: Zespół Tańca Ludowego „Perła” z Niemeczyna z Litwy ZPiT Świtezianka z Wilna, ZPiT Sokołowianie z Sokołowa Podlaskiego, Orkiestra OSP z Liwa.

Polacy od kiedy historia pamięta śpiewali pieśni, gdy walczyli o nasz kraj, i śpiewali gdy Polska była wolna. Dzisiejsze pokolenie młodych ludzi nie doświadczyło na sobie, czym jest walka o wolną Polskę, i oby nie musiało tego doświadczać. Dziś trzeba stwarzać wiele okazji do przeżywania pozytywnych emocji i uczuć, by młodzież nie traktowała patriotyzmu jako starodawnego pojęcia, które trzeba odłożyć do szafy.

Dziś trzeba, by młodzież pojęcie „patriotyzmu” zdefiniowała sobie na nowo, by zrozumiała, co to znaczy być patriotą w dzisiejszych czasach. Dlatego jakże cenna jest kulturalono - patriotyczna Siemiatycka Inicjatywa. Na pewno należy ją kontynuować i rozwijać w kolejnych latach. Na koniec warto zacytować słowa z jednego z banerów festiwalowych: „Bo patriotą trzeba być codziennie, a nie tylko od święta”.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe Siemiatycze

Zdjęcia: Marek Malinowski

Redakcja

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.