SIEMIATYCKIE SFINKSY ZOSTANĄ PODDANE RENOWACJI

Fot. Marek Malinowski Fot. Marek Malinowski

W tym roku siemiatyckie zabytkowe rzeźby sfinksów będą poddane renowacji. Posągi są popękane i przybrudzone. Teraz mają odzyskać swoją świetność. W budżecie Powiatu Siemiatyckiego na sfinansowanie prac konserwatorskich zapisano 60 tysięcy złotych. Usunięcie warstw wtórnych cementowych oraz uzupełnienie pęknięć i ubytków oraz odsolenie i hydrofobizacja kamienia (zabezpieczenie kamienia przed zanieczyszczoną atmosferycznie wodą) - takie m.in. prace muszą być wykonane przy odnawianiu dwóch XVIII-wiecznych figur.

Prace konserwatorskie będą bardzo trudne do przeprowadzenia ze względu na to, że sfinksy wykonane są z piaskowca, który przez wiele lat ulegał powolnemu niszczeniu pod wpływem współdziałania wielu czynników, takich jak: woda i rozpuszczone w niej sole, zanieczyszczone powietrze oraz wskutek zaatakowania przez grzyby lub porosty. W atmosferze szkodliwymi zanieczyszczeniami dla piaskowców są kurz, pyły, dymy, gazy i pary wydzielane z kominów, a także zanieczyszczenia powietrza powodowane przez spaliny samochodowe.

Sfinksy stanowią element nieistniejącej rezydencji pałacowo-ogrodowej księżnej Anny Pauliny Jabłonowskiej. Powstały ok. 1777 r. jako dekoracja bramy wjazdowej na dziedziniec pałacowy. Przedstawiają dwie bliźniacze postaci leżących lwów o głowach i popiersiach kobiecych usytuowane na wysokich, schodkowych cokołach. Sfinksy i górna część cokołów z narożnymi pilastrami wykonane są w piaskowcu. Dolne, prostopadłościenne części cokołów ceglane, otynkowane.

Źródło: Starostwo Powiatowe Siemiatycze

Redakcja

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.