Rolniku, będziesz musiał odbyć szkolenie aby kupić środki ochrony roślin

Używanie środków ochrony roślin wymaga wiedzy i umiejętności. Tylko przejście profesjonalnego szkolenia uprawnia do stosowania tych produktów w gospodarstwie rolnym.

Od 26 listopada 2015 r. przy ich zakupie trzeba będzie okazać stosowne pozwolenia. Zgodnie z nowymi dyrektywami unijnymi Europa została podzielona na cztery strefy według kryterium klimatycznego. Dzięki temu procedury rejestracji środków ochrony roślin stały się prostsze. Wpływa to na zwiększenie oferty oraz obniżkę cen. Jednak aby móc stosować te substancje, trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje.

Na szczęście na polskim rynku nie brakuje właściwych szkoleń. „Organizują je izby rolnicze oraz ośrodki doradztwa rolniczego, ale także same firmy sprzedające środki ochrony roślin. Często tworzą poletka doświadczalne u rolników, żeby pokazać, jak dany produkt działa i czy rzeczywiście jest skuteczny” – prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. Szkolenia należy odnawiać co 4–5 lat. Rolnik musi mieć aktualną wiedzę o tym, jak dbać o bezpieczeństwo podczas używania środków ochrony roślin. Stosowanie się do należytych procedur pozwoli mu korzystać z dofinansowań unijnych.

Media

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.