Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 1042.

Było i nie ma – smutna historia kina „Chrobry”

fot. Rafał Kurek fot. Rafał Kurek

Śmiało możemy stwierdzić, że nie ma w Siemiatyczach osoby, która nie zna Kina „Chrobry”. Są wśród nas tacy, którzy korzystali z jego usług i tacy, którzy znają tylko koszmarnie zaniedbany budynek z ulicy 11-ego Listopada. Jedno jest pewne, kino kiedyś było, dzisiaj go nie ma.
Budynek powstał jeszcze przed II wojną światową, a jego pierwszymi właścicielami byli mieszkańcy Siemiatycz pochodzenia żydowskiego. Zarówno w trakcie okupacji niemieckiej, jak i radzieckiej służył jako magazyn, a po ataku Niemiec na ZSRR, rozpoczęto rozbudowę pod Deutsche Haus, gdzie planowano świętowanie zwycięstwa Rzeszy Niemieckiej nad Europą. Jednak wiosna ’43 przyniosła klęskę tych planów.
Kolejną przebudowę typową dla budynków kinowych, tj z profesjonalną salą kinową pomieszczeniami do projekcji oraz technicznymi, przyniosły lata 50. Wcześniej mieszkańcy mogli oglądać filmy wyświetlane kinematografem, w drewnianym budynku sowieckiego klubu i kina znajdującym się obok Cerkwii Prawosławnej pw. Św. Piotra i Pawła, przy ulicy Głowackiego, niegdysiejszej szkole carskiej (budynek spłonął w latach 70). Po remoncie, otworzono kino „Sojusz”, a w połowie lat 70 zmieniono nazwę na „Chrobry”. W tym czasie kino w Polsce było całkowicie upaństwowione i scentralizowane, co trochę odrywało je od aspektu ekonomicznego. Nie zapobiegło to spadkowi liczby widzów, ponieważ równolegle prężnie rozwijała się telewizja, a w późniejszych latach pojawiło się wideo.
W raz z upadkiem starego systemu i nadejściem nowego, status kina również uległ zmianie. Przez pewien czas należało jeszcze do miasta, następnie przejęła je „MAX-FILM” S.A z siedzibą w Warszawie. Szybki rozwój technologi, pojawienie się CD/DVD i Internetu, otwarcie wielkich multiplexów w dużych miastach, spowodowało upadek małych kin takich jak nasze „Chrobry”, po prostu nie wygrało z konkurencją. Z powodu braku zysków zostało zamknięte. Ostatni seans miał miejsce w grudniu 2000 r., filmy zaś można było oglądać w Kinie Kameralnym w SOK. W 2007 spółka „MAX-FILM” sprzedała nieruchomość osobie prywatnej. Obecny właściciel nie planuje działalności w obrębie budynku.

Kino Chrobry Siemiatycze

 

Chrobry Siemiatycze

Kino Chrobry Siemiatycze

Kino Siemiatycze

Kino Chrobry

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.