Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 991.

Chmurka u małoletnich. Małe How to jak złapiesz na paleniu swoje dziecko

Dowiedzieć się że nasze własne dziecko pali to jedna z najtrudniejszych i nieprzyjemnych chwil w życiu.
Wszyscy wiemy ze papierosy to nic dobrego i nawet ci którzy nie są nałogowymi palaczami wiedzą jak trudno jest przestać palić. Własnie dlatego nie należy się poddawać
Dlaczego dzieci i młodzież palą????

Dzieci sięgają po papierosy z różnych przyczyn:
- w ten sposób chcą na siebie wzrócić uwagę rówieśników i wykreować swój wizerunek (luzaka, osoby niezależnej, już dorosłej),
- palenie jest postrzegane jako szybkie nawiązywanie kontaktu z kolegą lub koleżanką, która już pali,
- nastolatki bardzo często ulegają przez to presji rówieśników jeśli większość pali to jak tu odmówić!?
- spopularyzowane informacje o właściwości nikotyny - relaksuje, odstresowuje, ułatwia myślenie tak zwaną koncentracje, powoduje że dzieciaki sięgają jeszcze częściej po papierosy niż to było początkowo gdy zaczynały palić,
- wielu nastolatków sięga po papierosy z chęci spróbowania "ZAKAZANEGO OWOCU" utożsamianego z dorosłością,
- często wolelibyśmy myśleć, że jest jednak inaczej ale najczęściej po papierosy sięgają dzieci palaczy związane się to z naturalnym mechanizmem powielania zachowań rodziców i innych dorosłych z którymi dzieci na co dzień spędzają czas.

Skutki palenia są wszystkim bardzo dobrze znane. Niestety nie motywują do porzucenia tego wstrętnego nałogu jakim jest papieros osób dorosłych świadomych konsekwencji.


Jak zatem przekonać nasze dziecko by skończyło z paleniem za nim na dobre zacznie?????

1. Przede wszystkim rozmowa
Gdy przyłapiesz dziecko z papierosem lub znajdziesz u niego paczkę papierosów a ono przyzna się dla ciebie, że to jego nie ulegaj emocjom. Zakaz lub szlaban na komputer, cofnięcie kieszonkowego to mało skuteczne ale można spróbować. Najważniejsza przede wszystkim rozmowa. Najlepiej mieć dogodny moment na rozmowę i spytać się dziecka, zadać mu pytania: dlaczego zaczęło palić? co lub kto je do tego skłoniło? i dlaczego to robi? Słuchaj nie przerywając i nie krytykując od razu argumentów. Daj się swemu dziecku wypowiedzieć. Dzięki temu poznasz przyczynę może to być stres w szkole lub presja rówieśników.
Ważne jest by twoja latorośl miało poczucie, że traktujesz to poważnie i chcesz jemu lub jej pomóc.
Niech rozmowa toczy się w spokojnej atmosferze. Bez krzyków i niepotrzebnych awantur. Dziecko obdarzone szacunkiem będzie chciało stanąć na wysokości zadania i wziąć odpowiedzialność za swój czyn.


2. Zapoznaj dziecko z konsekwencjami palenia
Nawet jeśli dziecko wie jakie to jest szkodliwe nie zaszkodzi gdy mu o tym przypomnisz.
Im więcej konsekwencji palenia przedstawisz swemu synowi lub córce, tym poważniej zabrzmi problem nałogu. Przydatne okażą się badania naukowe ukazujące zły wpływ palenia na organizm ludzki. Poszukaj na ten temat informacji w internecie lub najbliższej bibliotece. Wypożycz na ten temat książkę i zapoznaj się z nią. Uświadom dziecku jak bardzo palenie jest niemodne zwłaszcza teraz gdy panującym trendem jest zdrowy tryb życia: bieganie, jazda na rowerze i inne. Opowiedz o względach estetycznych: brzydki zapach i pożółkłe palce.
Swojemu synowi zwróć uwagę że nikotyna niekorzystnie wpływa na płodność; córce zaś uświadom jak ciężko jej będzie pozbyć sie nałogu gdy zajdzie w ciąże i sama będzie miała dziecko lub dzieci.


3. Dowartościowuj dziecko
Dawaj dziecku do zrozumienia że traktujesz je jako dorosłego mądrego i dojrzałego człowieka, któremu ufasz. Dzięki temu łatwiej mu będzie nie ulegać presji kolegów.


4. Ustal jasne zasady
 
5. Nieopłacalność. Za drogi produkt
Zwróć uwagę dziecku na aspekt finansowy palenia jakim jest cena papierosów. Pokaż mu, dokonując obliczeń, ile wydaje w ciągu miesiąca, kwartału i roku na papierosy i co można by było innego za to kupić.


6. Metoda szokowa
Niektórzy są zdania, że nic tak nie przynosi rezultatów jak szok. Dlatego proponują, by naocznie zapoznać nastolatka z ofiarami nałogu. Radzą zaprowadzić go do szpitala, gdzie leczą się chorzy na nowotwory wywołane paleniem tytoniu. Pokazać mu zdjęcia lub filmy, w których występują osoby zmagające się z rakiem. Być może takie drastyczne widoki skutecznie zmotywują dziecko.


7. Gdy sam jesteś palaczem
Gdy sam palisz, na pewno będzie ci trudniej przekonać dziecko, by nie robiło tego, co sam robisz. Możesz jednak wykorzystać własne doświadczenie ku przestrodze swojej pociechy. Przyznaj kiedy zacząłeś palić, dlaczego i jak ciężko ci rzucić palenie.

Bądź przygotowany na to, że dziecko może zaproponować, żebyście razem podjęli się zerwania z nałogiem. Być może taka motywacja okaże się niezwykle skuteczna i zakończy się sukcesem. Jako rodzic, sam wiesz najlepiej jak ważne jest zdrowie twojego dziecka.

Źródło SEXY MAMA
Uporządkował Adam Jaszczuk

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.