OBCHODY ŚWIĘTA NARODOWEGO 3 MAJA W SIEMIATYCZACH

Fot. Marek Malinowski Fot. Marek Malinowski

Jest już tradycją, że jeśli w majowy poranek w siemiatyckich świątyniach wierni modlą się za Ojczyznę i rozlegają się pieśni patriotyczne - to jest to znak, że rozpoczęły się uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Nie inaczej było i w tym roku. Uroczystości upamiętniające 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się nabożeństwem w siemiatyckiej Cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego i uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli, w której uczestniczył: Senator Tadeusz Romańczuk, Starosta Jan Zalewski, Wicestarosta Marek Bobel, Przewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego Krzysztof Andruszkiewicz oraz radni powiatowi. W kościele odbył się koncert pt. „Polski jesteś Królową...”, w wykonaniu studentów Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Białymstoku.

Następnie uczestnicy uroczystości, delegacje: władz samorządowych, zakładów pracy, partii politycznych, instytucji oraz szkół, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy przemieścili się pod pomnik Tadeusza Kościuszki, by złożyć wiązanki kwiatów i oddać hołd twórcom Konstytucji oraz tym, którzy walczyli o niepodległość Polski.

W trakcie uroczystości Klub Hodowców i Miłośników Gołębi Pocztowych w Siemiatyczach symbolicznie wypuścił kilkadziesiąt gołębi.

Obchody zakończył pokaz musztry paradnej w wykonaniu Siemiatyckiego Towarzystwo Hippicznego „Szwadron” i występ Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemiatyczach.

Konstytucja 3 maja pierwsza w Europie i druga na świecie (po Stanach Zjednoczonych), wzmacniała stabilność Rzeczpospolitej Obojga Narodów, wprowadził podział władzy na władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, nałożył na naród polski nowe prawa i obowiązki.

Choć konstytucja nie uchroniła Rzeczpospolitej przed agresją sąsiednich mocarstw i ponadstuletnimi zaborami, na zawsze zapisała się w pamięci jako symbol myśli demokratycznej i patriotyzmu. W tym roku przypadła 226. rocznica tego ważnego wydarzenia.

Źródło: Starostwo Powiatowe Siemiatycze

Ostatnio zmienianyczwartek, 04 maj 2017 12:42
Redakcja

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.