75 LAT TEMU POWSTAŁA ARMIA KRAJOWA - PAMIĘTAJMY O POLSKICH BOHATERACH

Głównym celem Armii Krajowej, było przeprowadzenie powszechnego powstania i tworzenie wolnej, niepodległej Polski. W 1942 roku AK liczyła około 150 tysięcy ludzi. W szczytowym momencie, w roku w 1944 liczba ta przekroczyła 400 tysięcy. Po wojnie wielu żołnierzy AK trafiło do komunistycznych więzień.

 

Armia Krajowa była fenomenem nie posiadającym swego odpowiednika. Była armią partyzancką kierowaną przez legalny rząd znajdujący się na uchodźstwie. Była najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną armią podziemną w europie, która była nie tylko formacją wojskową, a częścią całego państwa podziemnego.

Przysięga Żołnierzy AK:
„W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenieJej z niewoli

walczyć ze wszystkich sił – aż do ofiary życia mego.
Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało.
Tak mi dopomóż Bóg.”

 

Źródło: Starostwo Powiatowe Siemiatycze

Redakcja

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.